Zarząd

Skład Zarządu na 31 grudnia 2017 roku:

Lp.Imię i nazwiskoFunkcjaData powołania
1.Zbigniew JagiełłoPrezes Zarządupowołany 8 stycznia 2014 roku ponownie na stanowisko Prezesa Zarządu PKO Banku Polskiego SA na poprzednią wspólną kadencję Zarządu. Powołany 14 czerwca 2017 roku ponownie na stanowisko Prezesa Zarządu PKO Banku Polskiego SA na bieżącą wspólną kadencję Zarządu, która rozpoczęła się z dniem 2 lipca 2017 roku.
2.Rafał AntczakWiceprezes Zarządupowołany 14 czerwca 2017 roku na stanowisko Wiceprezesa Zarządu PKO Banku Polskiego SA na bieżącą wspólną kadencję Zarządu, która rozpoczęła się z dniem 2 lipca 2017 roku.
3.Maks KraczkowskiWiceprezes Zarządupowołany 30 czerwca 2016 roku z dniem 4 lipca 2016 roku na stanowisko Wiceprezesa Zarządu PKO Banku Polskiego SA na poprzednią wspólną kadencję Zarządu. Powołany 14 czerwca 2017 roku ponownie na stanowisko Wiceprezesa Zarządu PKO Banku Polskiego SA na bieżącą wspólną kadencję Zarządu, która rozpoczęła się z dniem 2 lipca 2017 roku.
4.Mieczysław KrólWiceprezes Zarządupowołany 2 czerwca 2016 roku z dniem 6 czerwca 2016 roku na stanowisko Wiceprezesa Zarządu PKO Banku Polskiego SA na poprzednią wspólną kadencję Zarządu. Powołany 14 czerwca 2017 roku ponownie na stanowisko Wiceprezesa Zarządu PKO Banku Polskiego SA na bieżącą wspólną kadencję Zarządu, która rozpoczęła się z dniem 2 lipca 2017 roku.
5.Adam MarciniakWiceprezes Zarządupowołany 21 września 2017 roku, z dniem 1 października 2017 roku, na stanowisko Wiceprezesa Zarządu PKO Banku Polskiego SA na bieżącą wspólną kadencję Zarządu, która rozpoczęła się z dniem 2 lipca 2017 roku.
6.Piotr MazurWiceprezes Zarządupowołany 8 stycznia 2014 roku ponownie na stanowisko Wiceprezesa Zarządu PKO Banku Polskiego SA na poprzednią wspólną kadencję Zarządu. Powołany 14 czerwca 2017 roku ponownie na stanowisko Wiceprezesa Zarządu PKO Banku Polskiego SA na bieżącą wspólną kadencję Zarządu, która rozpoczęła się z dniem 2 lipca 2017 roku.
7.Jakub PapierskiWiceprezes Zarządupowołany 8 stycznia 2014 roku ponownie na stanowisko Wiceprezesa Zarządu PKO Banku Polskiego SA na poprzednią wspólną kadencję Zarządu. Powołany 14 czerwca 2017 roku ponownie na stanowisko Wiceprezesa Zarządu PKO Banku Polskiego SA na bieżącą wspólną kadencję Zarządu, która rozpoczęła się z dniem 2 lipca 2017 roku.
8.Jan Emeryk RościszewskiWiceprezes Zarządupowołany 14 lipca 2016 roku z dniem 18 lipca 2016 roku na stanowisko Wiceprezesa Zarządu PKO Banku Polskiego SA na poprzednią wspólną kadencję Zarządu. Powołany 14 czerwca 2017 roku ponownie na stanowisko Wiceprezesa Zarządu PKO Banku Polskiego SA na bieżącą wspólną kadencję Zarządu, która rozpoczęła się z dniem 2 lipca 2017 roku.

9 sierpnia 2017 roku Pan Janusz Derda zrezygnował z członkostwa w Zarządzie z końcem dnia 9 sierpnia 2017 roku.

21 grudnia 2017 roku Pan Bartosz Drabikowski został odwołany na podstawie uchwały Rady Nadzorczej z członkostwa w Zarządzie z dniem 21 grudnia 2017 roku.

21 grudnia 2017 roku Rada Nadzorcza powołała Pana Rafała Kozłowskiego na stanowisko Wiceprezesa Zarządu z dniem 1 stycznia 2018 roku na bieżącą wspólną kadencję Zarządu, która rozpoczęła się z dniem 2 lipca 2017 roku.

Zgodnie z § 19 ust. 1 i 2 Statutu PKO Banku Polskiego SA członkowie Zarządu powoływani są przez Radę Nadzorczą na wspólną trzyletnią kadencję.

Zarząd składa się z 3 do 9 członków. Powołanie dwóch członków Zarządu, w tym Prezesa Zarządu, wymaga zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Na 31 grudnia 2017 roku Zarząd Banku liczył 8 osób.

Obecna kadencja Zarządu Banku, rozpoczęła się z dniem 2 lipca 2017 roku.

Skład Zarządu PKO Banku Polskiego SA według stanu na 31.12.2017 r.

Zbigniew Jagiełło - Prezes Zarządu
  W składzie Zarządu od 1 października 2009 roku.

14 czerwca 2017 roku powołany ponownie w skład Zarządu obecnej kadencji.
Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego SA od października 2009 roku, powołany na kolejne kadencje w 2011, 2014 i 2017 roku. Wcześniej przez blisko 9 lat pełnił funkcję Prezesa Zarządu Pioneer Pekao TFI SA. W globalnej strukturze Pioneer Investments nadzorował także dystrybucję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). W drugiej połowie lat 90. ubiegłego wieku m.in. jako wiceprezes Zarządu współtworzył PKO/Credit Suisse TFI SA.

W okresie dwudziestoletniej pracy na rynku finansowym był odpowiedzialny m.in. za:
  • przeprowadzenie PKO Banku Polskiego SA z sukcesem przez okres kryzysowych zawirowań na międzynarodowych rynkach finansowych, przy jednoczesnym wzmocnieniu pozycji Banku jako lidera pod względem wielkości aktywów, kapitału i wypracowanego zysku w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej; 
  • przygotowanie i realizację strategii PKO Banku Polskiego SA na lata 2010-2012 oraz 2013-2015, które zaowocowały zdecydowanym wzrostem aktywów oraz efektywności biznesowej, a także zwiększeniem zainteresowania spółką ze strony inwestorów krajowych i zagranicznych; 
  • dostosowanie PKO Banku Polskiego SA do wymogów coraz bardziej konkurencyjnego rynku finansowego poprzez uatrakcyjnienie oferty produktowej i podniesienie jakości obsługi klientów; 
  • przeformułowanie modelu operacyjnego Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego SA w kierunku koncentracji na podstawowej działalności związanej ze świadczeniem usług finansowych. 

Aktywnie zaangażowany w rozwój i promocję wysokich standardów działania rynku finansowego w Polsce. Członek Rady Związku Banków Polskich oraz prestiżowej organizacji Institut International D’Etudes Bancaires zrzeszających międzynarodowe środowisko bankowe. Wcześniej pełnił m.in. funkcję Przewodniczącego Rady Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Absolwent Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Ukończył również Podyplomowe Studia Menedżerskie prowadzone przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów i Uniwersytet Gdański, gdzie uzyskał tytuł Executive MBA certyfikowany przez Rotterdam School of Management, Erasmus University.

Odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz uhonorowany Medalem Solidarności Społecznej za propagowanie idei społecznej odpowiedzialności biznesu. Był Przewodniczącym Rady Programowej Fundacji PKO Banku Polskiego, która powstała w 2010 roku z jego inicjatywy.

Laureat licznych nagród i wyróżnień. Wybrany Prezesem Roku 2011 przez Gazetę Giełdy Parkiet. Laureat Wektora 2011 przyznanego przez Kapitułę Pracodawców RP oraz Złotego Bankiera w kategorii Osobowość Roku 2011. Trzykrotnie uznany za Bankowego Menedżera Roku (2011, 2014 i 2016) w konkursie Gazety Bankowej. Magazyn Bloomberg Businessweek Polska w latach 2012, 2014 i 2015 zaliczył go do TOP 20 Najlepszych Menedżerów w Polskiej Gospodarce. Miesięcznik Finansowy Bank uhonorował go nagrodą specjalną Innowator Sektora Bankowego 2012. Otrzymał również tytuły miesięcznika Brief - Człowiek Roku 2013 i Dziennika Gazety Prawnej - Wizjoner 2013. W 2014 roku wyróżniony przez Gazetę Finansową jako jeden z „25 Najcenniejszych Menedżerów Świata Finansów”. W 2015 roku wyróżniony przez KIG medalem za wspieranie rozwoju samorządu gospodarczego i przedsiębiorczości, a przez Fundację Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego statuetką eDukata za wizję rozwoju płatności bezgotówkowych oraz skuteczne budowanie koalicji na rzecz standardu płatności mobilnych. Serwis branżowy Mediarun.com uznał go za najbardziej pro-marketingowego prezesa, a kapituła Responsible Business Awards przyznała mu tytuł Outstanding CEO Philanthropist. W 2017 roku uhonorowany Nagrodą Lesława A. Pagi za wkład w rozwój polskiej gospodarki i promocję wysokich standardów działania rynku finansowego w Polsce.
Pozostałe pełnione funkcje:Przewodniczący Komitetu Zarządzania Aktywami i Pasywami
Przewodniczący Komitetu Transformacji
Przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Informatycznego
Przewodniczący Komitetu Ryzyka
Przewodniczący Komitetu Strategii
Rafał Antczak - Wiceprezes Zarządu Banku nadzorujący Obszar Bankowości Przedsiębiorstw, Strategii i Analiz
  14 czerwca 2017 roku powołany w skład Zarządu obecnej kadencji.Jest ekonomistą i menedżerem z ponad 20-letnią praktyką międzynarodową i krajową w realizacji projektów dla firm sektora finansowego i realnego, rządów oraz instytucji badawczych.

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Comprehensive Course in Market Economics na Joint Vienna Institute (1997). Od października 2008 roku do stycznia 2017 roku związany z Deloitte Consulting S.A., w randze Członka Zarządu odpowiedzialnego m.in. za analizy i prognozy mikro- i makroekonomiczne oraz doradztwo strategiczne i biznesowe. W latach 2006-2008 zajmował stanowisko Dyrektora Zarządzającego i Głównego Ekonomisty Grupy PZU, pełniąc równolegle funkcje członka Rad Nadzorczych: PZU Asset Management, PZU-Ukraina, PZU-Ukraina Ubezpieczenia na Życie oraz UFG. W latach 2006-2008 aktywny wykładowca na Wydziale Zarządzania i studiach MBA na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1994-2006 ekonomista w Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE Fundacja Naukowa. Autor licznych publikacji z dziedziny ekonomii oraz analiz rynkowych.
Pozostałe pełnione funkcje:Członek Komitetu Strategii
Maks Kraczkowski - Wiceprezes Zarządu Banku nadzorujący Obszar Bankowości Międzynarodowej i Transakcyjnej oraz Współpracy z Samorządami i Agencjami Rządowymi
  W składzie Zarządu od 4 lipca 2016 roku.

14 czerwca 2017 roku powołany ponownie w skład Zarządu obecnej kadencji.
Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej V, VI, VII, VIII Kadencji: Wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju Sejmu RP – od 2015 roku, Przewodniczący Komisji Gospodarki Sejmu RP – w latach 2005-2007, Członek Komisji Ustawodawczej Sejmu RP, Przewodniczący podkomisji stałej Trybunału Konstytucyjnego.


Ma wieloletnie doświadczenie w stanowieniu prawa, znajomość zagadnień gospodarczych w skali krajowej oraz międzynarodowej.


Jako poseł czterech kadencji Sejmu Rzeczypospolitej w swojej działalności ukierunkowany był na sprawy gospodarki i rynku finansowego.
Pozostałe pełnione funkcje:Zastępca Przewodniczącego Komitetu Kredytowego Banku Członek Komitetu Strategii
Mieczysław Król - Wiceprezes Zarządu Banku nadzorujący Obszar Bankowości Ubezpieczeniowej oraz Obszar Prawny i Zgodności
  W składzie Zarządu od 6 czerwca 2016 roku.   14 czerwca 2017 roku powołany ponownie w skład Zarządu obecnej kadencji.

Bankowiec, finansista, menadżer, magister ekonomii, absolwent warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej (Wydział Finansów i Statystyki) i Międzynarodowej Szkoły Zarządzania. Absolwent Studiów Doktoranckich Szkoły Głównej Handlowej (Kolegium Zarządzania i Finansów).

Z bankowością i finansami związany zawodowo od ponad trzydziestu lat. Pracował m.in. w Narodowym Banku Polskim. Wieloletni dyrektor PKO Banku Polskiego SA. W latach 2006-2010 był dyrektorem Departamentu Audytu w PKO Banku Polskim SA, następnie w latach 2011-2015 był dyrektorem Departamentu Audytu w Banku Ochrony Środowiska SA w Warszawie. W latach 2006-2007 był członkiem Rady Nadzorczej Centrum Finansowo – Bankowego w Warszawie. W roku 2007 był Przewodniczącym Rady Nadzorczej Zakładów Chemicznych Organika Sarzyna w Nowej Sarzynie i w Zakładach Konserwacji Zabytków. Wykładał w Wyższej Szkole Działalności Gospodarczej w Warszawie. Jest autorem wielu artykułów poruszających tematykę bankową i ekonomiczną.

W latach 1998–2002 był radnym Powiatu Warszawskiego. Był Wiceprzewodniczącym Komisji Budżetu oraz członkiem Komisji Rewizyjnej. W latach 2002 - 2014 był radnym Rady m.st. Warszawy. W Radzie m.st. Warszawy był m.in. Wiceprzewodniczącym Komisji Budżetu i Finansów oraz członkiem Komisji Zdrowia. W swojej działalności społecznej kierował Społeczną Radą Szpitala Bielańskiego im. Księdza Jerzego Popiełuszki.

Pozostałe pełnione funkcje:Członek Komitetu Strategii  
Adam Marciniak - Wiceprezes Zarządu Banku nadzorujący Obszar Informatyki i Usług
  21 września 2017 roku powołany w skład Zarządu obecnej kadencji od dnia 1 października 2017 roku.Jest związany z PKO Bankiem Polskim SA od 2011 roku. Jako Dyrektor Pionu Rozwoju i Utrzymania Aplikacji odpowiedzialny za zarządzanie, rozwój i utrzymanie systemów informatycznych z sukcesem zreorganizował funkcjonowanie struktur IT koncentrując się na efektywności procesów, optymalizacji kosztów i dynamicznym rozwoju biznesu.

W latach 2011–2014, jako wiceprezes Inteligo Financial Services SA, odpowiadał także za rozwój systemów informatycznych, reorganizację, optymalizację i inkorporację spółki do struktur Banku. Wcześniej pracował w banku Pekao SA jako Dyrektor Operacyjny Biura Rozwoju i Zarządzania Kanałami Elektronicznymi oraz Dyrektor Departamentu Informatyki w Centralnym Domu Maklerskim Pekao SA. Jest członkiem prezydium Rady ds. Bankowości Elektronicznej przy Związku Banków Polskich, Rady Architektury IT przy Komitecie Rady Ministrów ds. Cyfryzacji oraz ekspertem Zespołu zadaniowego ds. oceny projektów informatycznych przy Komitecie Rady Ministrów ds. Cyfryzacji.

Zasiada w radach nadzorczych PKO Banku Hipotecznego SA i PKO BP Finat Sp. z o.o. Laureat licznych branżowych nagród i wyróżnień, m.in. tytułu Ambasadora Gospodarki Elektronicznej na X Kongresie Gospodarki Elektronicznej, Medalu Mikołaja Kopernika przyznanego przez Związek Banków Polskich w uznaniu szczególnych zasług w budowie i rozwoju sektora bankowego oraz nagrody specjalnej „Innowator rynku bankowego 2015 roku” w rankingu „50 największych banków w Polsce”.

Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Politechniki Warszawskiej.
Pozostałe pełnione funkcje:  Przewodniczący Komitetu ds. Architektury IT
Zastępca Przewodniczącego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Informatycznego
Wiceprzewodniczący Komitetu Transformacji
Członek Komitetu Strategii
I Zastępca Przewodniczącego Komitetu Ryzyka Operacyjnego
Członek Komitetu Ryzyka
Członek Komitetu Jakości Danych
Piotr Mazur - Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego nadzorujący Obszar Zarządzania Ryzykiem
  W składzie Zarządu od 8 stycznia 2013 roku.

14 czerwca 2017 roku powołany ponownie w skład Zarządu obecnej kadencji.
Pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu PKO Banku Polskiego SA odpowiedzialnego za Obszar Zarządzania Ryzykiem po uzyskaniu zgody KNF 8 stycznia 2013 roku. Ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu, na kierunku Organizacja i Zarządzanie. Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie w pracy w bankowości, w tym od 2000 roku na stanowiskach kierowniczych – głównie w obszarach ryzyka, restrukturyzacji i kredytów. Posiada doświadczenie w pracy w międzynarodowych grupach finansowych działających w Europie, USA i Ameryce Południowej. Członek rad nadzorczych, rad wierzycieli, członek i przewodniczący kluczowych komitetów zarządzania ryzykiem. Brał udział w tworzeniu strategii Banku Zachodniego WBK SA, bezpośrednio odpowiadał za zarządzanie ryzykiem, optymalizację procesów windykacji i restrukturyzacji, współpracował z regulatorami w Polsce i za granicą.

Po studiach w 1991 roku rozpoczął karierę zawodową w Banku BPH SA, w obszarze kredytów. W 1992 roku zaczął pracę w Banku Zachodnim SA, a następnie po połączeniu z Wielkopolskim Bankiem Kredytowym S.A. był związany z BZ WBK SA. W latach 1992-2000 pracował w Departamencie Inwestycji Kapitałowych, a następnie w latach 2000-2005 zajmował stanowisko Dyrektora Departamentu Kontroli Jakości Kredytów. W latach 2005-2008 był Dyrektorem Obszaru Business Intelligence i Zarządzania Ryzykiem, a w latach 2008-2010 był Zastępcą Głównego Oficera ds. Ryzyka. Od stycznia 2011 roku pełnił funkcję Głównego Oficera Kredytowego, a od marca 2012 roku także Zastępcy Głównego Oficera ds. Ryzyka. Ponadto był Przewodniczącym Komitetu Kredytowego BZ WBK SA, Zastępcą Przewodniczącego Forum Ryzyka Kredytowego oraz Zastępcą Przewodniczącego Forum Modeli Ryzyka.
Pozostałe pełnione funkcje:  Przewodniczący Komitetu Kredytowego Banku
Przewodniczący Komitetu Ryzyka Operacyjnego
Zastępca Przewodniczącego Komitetu Ryzyka
I Zastępca Przewodniczącego Komitetu Zarządzania Aktywami i Pasywami
Członek Komitetu ds. Bezpieczeństwa Informatycznego
Członek Komitetu Strategii Przewodniczący Komitetu Jakości Danych
Wiceprzewodniczący Komitetu Transformacji  
Pozostałe pełnione funkcje:  Przewodniczący Komitetu Kredytowego Banku Przewodniczący Komitetu Ryzyka Operacyjnego Zastępca Przewodniczącego Komitetu Ryzyka I Zastępca Przewodniczącego Komitetu Zarządzania Aktywami i Pasywami Członek Komitetu ds. Bezpieczeństwa Informatycznego Członek Komitetu Strategii Przewodniczący Komitetu Jakości Danych Wiceprzewodniczący Komitetu Transformacji  
Jakub Papierski - Wiceprezes Zarządu Banku nadzorujący Obszar Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej
  W składzie Zarządu od 22 marca 2010 roku.   14 czerwca 2017 roku powołany ponownie w skład Zarządu obecnej kadencji.Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Posiada licencję Chartered Financial Analyst (CFA).

Karierę zawodową rozpoczynał w 1993 roku w firmie konsultingowej Pro-Invest International. W latach 1995-96 pracował w Domu Maklerskim ProCapital, a następnie w Creditanstalt Investment Bank. W marcu 1996 roku rozpoczął pracę w Deutsche Morgan Grenfell/Deutsche Bank Research zajmując się sektorem bankowym w Europie Środkowej i Wschodniej.

Od listopada 2001 do września 2003 roku pracował w Banku Pekao SA jako dyrektor wykonawczy Pionu Finansowego, nadzorując bezpośrednio politykę finansową i podatkową banku, systemy informacji zarządczej oraz skarb i zarządzanie portfelami inwestycyjnymi, a także był członkiem Komitetu Zarządzania Aktywami i Pasywami Banku. W październiku 2003 roku objął stanowisko prezesa Zarządu Centralnego Domu Maklerskiego Pekao SA, a od września 2006 roku pełnił jednocześnie funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Pioneer Pekao TFI S.A. Od maja 2009 roku pełnił obowiązki prezesa Zarządu Allianz Bank Polska SA, a od października 2009 roku zajmował stanowisko prezesa Zarządu. W latach 2005-2009 był przewodniczącym Rady Programowej Akademii Liderów Rynku Kapitałowego przy Fundacji im. Lesława Pagi, a obecnie jest członkiem Rady Programowej.
Pozostałe pełnione funkcje:  Zastępca Przewodniczącego Komitetu Kredytowego Banku III
Zastępca Przewodniczącego Komitetu Zarządzania Aktywami i Pasywami
Członek Komitetu Ryzyka
Członek Komitetu Strategii
Członek Komitetu Jakości Danych
Członek rotacyjny Komitetu Kredytowego Banku ds. modeli ryzyka kredytowego
Jan Emeryk Rościszewski - Wiceprezes Zarządu Banku nadzorujący Obszar Rynku Detalicznego
  W składzie Zarządu od 18 lipca 2016 roku.  

14 czerwca 2017 roku powołany ponownie w skład Zarządu obecnej kadencji.
Polski przedsiębiorca, menedżer branży ubezpieczeniowej. W 1988 roku ukończył w stopniu magistra historię na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1990 roku uzyskał dyplom DEA w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu (Institut d’Etudes Politiques de Paris). Ukończył liczne szkolenia w dziedzinie finansów, ubezpieczeń i zarządzania we Francji, Wielkiej Brytanii i Polsce. W 1996 roku uzyskał uprawnienia brokera ubezpieczeniowego. Od pierwszej połowy lat 90. pracował dla międzynarodowych instytucji bankowo-ubezpieczeniowych m.in. AXA, Azur. W latach 1990–1991 pracował we Francji dla AXA Banque oraz AXA International, a w latach 1991–1993 dla Groupe Azur. W latach 1993-1996 był członkiem zarządu TU Azur Ostoja SA oraz TUnŻ Azur Życie SA. Od 1996 roku związany z Paribas. W latach 1998-2016 jako prezes Zarządu kierował Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie Cardif Polska S.A. należącym obecnie do grupy BNP Paribas. Równocześnie w latach 2001-2016 pełnił funkcję dyrektora generalnego Cardif Assurance Risques Divers w Polsce.

Pełnił lub pełni wiele dodatkowych funkcji zawodowych m.in. takich jak: przewodniczącego Rady Nadzorczej Pocztylion-Arka PTE (od 1999 roku), wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Pocztowej Agencji Usług Finansowych SA (2000–2014), członka Komisji Rewizyjnej Polskiej Izby Ubezpieczeń (2012–2016), członka Rady Nadzorczej BBI Developement NFI S.A. (od 2011 roku), wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Banku Pocztowego SA (od 2017 roku).

W latach 1981–1983 działał w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności. Od 2009 roku jest Kawalerem Honoru i Dewocji Zakonu Maltańskiego, zaś od grudnia 2012 roku pełni funkcję szpitalnika Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Jest członkiem zarządu Fundacji Karta z Dziejów (od 2007 roku) oraz członkiem Warszawskiego Klubu Wysokogórskiego, Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, Domus Polonorum. W 2010 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju rynku ubezpieczeniowego w Polsce. Autor i współautor książek historycznych oraz artykułów z dziedziny finansów i zarządzania.
Pozostałe pełnione funkcje:  Zastępca Przewodniczącego Komitetu Jakości Danych
Członek rotacyjny Komitetu Kredytowego Banku ds. modeli ryzyka kredytowego
Członek Komitetu Strategii
Członek Komitetu Ryzyka

Poza wyżej wymienionymi, członkowie Zarządu Banku pełnili również funkcje w komitetach sterujących powołanych w ramach realizowanych projektów.

Zmiany w składzie Zarządu Banku w 2017 roku

  • 14 czerwca 2017 roku Rada Nadzorcza PKO Banku Polskiego SA powołała Pana Rafała Antczaka na stanowisko Wiceprezesa Zarządu PKO Banku Polskiego SA na wspólną kadencję Zarządu, która rozpoczęła się z dniem 2 lipca 2017 roku,
  • 9 sierpnia 2017 roku Pan Janusz Derda zrezygnował z członkostwa w Zarządzie PKO Banku Polskiego SA z końcem 9 sierpnia 2017 roku,
  • 21 września 2017 roku Rada Nadzorcza powołała Pana Adama Marciniaka, z 1 października 2017 roku, na stanowisko Wiceprezesa Zarządu PKO Banku Polskiego SA na bieżącą wspólną kadencję Zarządu, która rozpoczęła się 2 lipca 2017 roku,
  • 21 grudnia 2017 roku Pan Bartosz Drabikowski został odwołany na podstawie uchwały Rady Nadzorczej z członkostwa w Zarządzie PKO Banku Polskiego SA z 21 grudnia 2017 roku,
  • 21 grudnia 2017 roku Rada Nadzorcza PKO Banku Polskiego SA powołała Pana Rafała Kozłowskiego na stanowisko Wiceprezesa Zarządu PKO Banku Polskiego SA z 1 stycznia 2018 roku na bieżącą wspólną kadencję Zarządu, która rozpoczęła się 2 lipca 2017 roku.

Rafał Kozłowski - Wiceprezes Zarządu nadzorujący Obszar Finansów i Rachunkowości
21 grudnia 2017 roku powołany w skład Zarządu obecnej kadencji z 1 stycznia 2018 roku.Od 2012 roku związany z PKO Bankiem Polskim SA, gdzie odpowiadał m.in. za uruchomienie banku hipotecznego. Od powstania PKO Banku Hipotecznego, jako prezes zarządu, odpowiadał za rozwój tej instytucji i szybko wyprowadził ją na szczyt listy największych banków hipotecznych w Polsce. Pod jego kierownictwem bank szybko stał się największym emitentem listów zastawnych na krajowym rynku, prowadził też największe emisje polskich listów zastawnych za granicą.

Pochodzi z Łomży. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (kierunek: Metody Ilościowe i Systemy Informacyjne) oraz Uniwersytetu Warszawskiego i University of Illinois, gdzie w 2008 roku ukończył studia Executive MBA. Z branżą bankową związany od 1995 roku. Pracował na stanowiskach kierowniczych w Powszechnym Banku Kredytowym, Banku BPHPBK, Banku Pekao SA i PKO Banku Polskim SA. Pełnił także funkcje dyrektora finansowego i członka Zarządu w Corporation of European Pharmaceutical Distributors N.V. w Amsterdamie, gdzie zarządzał międzynarodowym holdingiem 160 spółek w Polsce, na Litwie i w Wielkiej Brytanii.

W toku kariery zawodowej zajmował się konstruowaniem strategii i budżetu banków oraz ich monitorowaniem, sporządzaniem analiz finansowych i sprawozdań giełdowych oraz przygotowywaniem ofert publicznych i transakcji akwizycji zagranicznych podmiotów. Jest najwyższej klasy specjalistą w zakresie controllingu, rachunkowości i sprawozdawczości, ryzyka finansowego oraz bankowości hipotecznej.

Zasady działania Zarządu Banku

Zarząd podejmuje decyzje w formie uchwał.

Oświadczenia w imieniu Banku składają:

  • prezes Zarządu samodzielnie,
  • dwóch członków Zarządu łącznie albo jeden członek Zarządu łącznie z prokurentem,
  • dwóch prokurentów działających łącznie,
  • pełnomocnicy działający samodzielnie lub łącznie w granicach udzielonego pełnomocnictwa.

Kompetencje Zarządu Banku

Zgodnie z § 20 ust. 1 Statutu PKO Banku Polskiego SA do kompetencji Zarządu należą wszelkie sprawy związane z prowadzeniem spraw PKO Banku Polskiego SA, niezastrzeżone powszechnie obowiązującymi przepisami prawa lub postanowieniami Statutu PKO Banku Polskiego SA dla Walnego Zgromadzenia lub Rady Nadzorczej.

Uchwały Zarządu wymagają wszystkie sprawy przekraczające zakres zwykłych czynności Banku. Uchwały Zarządu zapadają bezwzględną większością głosów. W przypadku równości głosów rozstrzyga głos Prezesa Zarządu. Tryb działania Zarządu oraz sprawy, które wymagają podjęcia uchwały przez Zarząd określa Regulamin Zarządu. Członkowie Zarządu uczestniczą w kierowaniu działalnością Banku, zgodnie z zasadami ustalonymi w Regulaminie Zarządu i Regulaminie Organizacyjnym Banku. Członkowie Zarządu sprawują nadzór nad podporządkowanymi im obszarami działania oraz podejmują decyzje w sprawach zwykłego zarządu w zakresie nadzorowanych obszarów działania.

Komitety Zarządu Banku

Na koniec 2017 roku działały następujące komitety stałe, w których uczestniczyli członkowie Zarządu Banku:

Komitet Zarządzania Aktywami i Pasywami PKO Banku Polskiego SA
CelZarządzanie aktywami i pasywami, poprzez wpływanie na kształtowanie struktury bilansu PKO Banku Polskiego SA i pozycji pozabilansowych w sposób sprzyjający osiąganiu optymalnego wyniku finansowego.
Zadania

Wsparcie Zarządu w następujących obszarach działania Banku:

  • kształtowanie struktury bilansu Banku, zarządzanie adekwatnością kapitałową, 
  • zarządzanie rentownością z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych działalności oraz generowanego ryzyka, 
  • zarządzanie ryzykiem finansowym, w tym ryzykiem rynkowym i płynności, ryzykiem biznesowym oraz ryzykiem kredytowym (rozliczeniowym i przedrozliczeniowym) transakcji na rynku hurtowym.
Komitet Ryzyka
CelProjektowanie strategicznych kierunków i zadań w zakresie ryzyka bankowego w kontekście strategii Banku i uwarunkowań wynikających z sytuacji makroekonomicznej oraz otoczenia regulacyjnego, analizowanie okresowych raportów związanych z ryzykiem bankowym i opracowywanie na ich bazie odpowiednich wytycznych, a także przygotowywanie strategii zarządzania ryzykiem bankowym i jej okresowe weryfikowanie.
Zadania
  • monitorowanie integralności, adekwatności i efektywności systemu zarządzania ryzykiem bankowym, adekwatności kapitałowej oraz alokacji kapitału wewnętrznego do poszczególnych linii biznesowych, a także wdrażanie polityki w zakresie zarządzania ryzykami, realizowanej w ramach przyjętej Strategii Banku, 
  • analiza i ocena wykorzystania strategicznych limitów ryzyka określonych w Strategii zarządzania ryzykiem bankowym, 
  • opiniowanie cyklicznych raportów ryzyka, przedkładanych do zatwierdzenia Radzie Nadzorczej i uwzględnianie informacji z tych raportów przy wydawaniu opinii.
Komitet Kredytowy Banku
CelZarządzanie ryzykiem kredytowym występującym przy podejmowaniu decyzji kredytowych, decyzji dotyczących wierzytelności zarządzanych przez odpowiednie jednostki Banku oraz zarządzanie ryzykiem wystąpienia negatywnych skutków finansowych lub reputacyjnych w wyniku podjęcia błędnych decyzji biznesowych na podstawie modeli ryzyka kredytowego.
Zadania
  • podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących podziału kompetencji do podejmowania decyzji kredytowych oraz sprzedażowych, zarządzania wierzytelnościami trudnymi, limitów branżowych i klientowskich oraz zabezpieczania wierzytelności PKO Banku Polskiego SA, 
  • podejmowanie decyzji dotyczących modeli ryzyka kredytowego,
  • wydawanie rekomendacji dla Zarządu PKO Banku Polskiego SA w sprawach dotyczących podjęcia decyzji w zakresie transakcji kredytowych i zmian istotnych warunków tych transakcji, wewnętrznych limitów klientowskich, zarzadzania wierzytelnościami trudnymi, modeli ryzyka kredytowego, w szczególności w zakresie wartości parametrów polityki kredytowej, które ze względu na uregulowania zewnętrzne wymagają akceptacji Zarządu albo Rady Nadzorczej. 
  • wydawanie opinii w sprawach wniosków dotyczących transakcji kredytowych, transakcji leasingowych albo transakcji faktoringowych kierowanych przez Spółki Grupy Kapitałowej Banku, restrukturyzacyjno-windykacyjnych klientów KREDOBANK SA oraz dotyczących istotnych modeli ryzyka kredytowego w spółkach Grupy Kapitałowej Banku.
Komitet Ryzyka Operacyjnego
CelSkuteczne zarządzanie ryzykiem operacyjnym zwiększające bezpieczeństwo prowadzonej przez Bank działalności operacyjnej.
Zadania
  • wyznaczanie kierunków rozwoju zarządzania ryzykiem operacyjnym, 
  • nadzór nad funkcjonowaniem zarządzania ryzykiem operacyjnym, 
  • koordynacja zarządzania ryzykiem operacyjnym, 
  • wyznaczanie działań w przypadku zaistnienia sytuacji awaryjnej narażającej wizerunek Banku, powodującej straty operacyjne.
Komitet Transformacji
Zadania
  • zapewnienie efektywnej transformacji Banku poprzez operacyjne zarządzanie wdrażaniem Strategii Banku oraz zarządzanie limitem nakładów inwestycyjnych i kosztów na realizację projektów, zgodnie z przyjętymi kierunkami rozwoju Banku, 
  • podejmowanie decyzji dotyczących realizacji i zmian w programach strategicznych i projektach oraz decyzji dotyczących kosztów rzeczowych i pozostałych kosztów działania w zakresie działalności bieżącej, 
  • wydawanie rekomendacji i zaleceń, 
  • nadzorowanie i monitorowanie realizacji programów strategicznych, projektów strategicznych, projektów operacyjnych i projektów realizowanych w ramach portfeli odtworzeniowych, w szczególności postępu prac, budżetów projektów, korzyści finansowych i pozafinansowych, inicjowanie działań zwiększających efektywność Banku, 
  • zarządzanie rocznym limitem finansowym na realizację projektów, 
  • rozstrzyganie sporów, w zakresie działania Komitetu, na niższych szczeblach decyzyjnych.
Komitet Strategii
CelSprawowanie nadzoru nad procesem planowania strategicznego oraz zarządzania strategią Banku.
Zadania
  • zarządzanie działaniami związanymi z opracowaniem i wdrożeniem strategii, 
  • akceptacja harmonogramu prac nad strategią oraz harmonogramu wdrożenia strategii, 
  • podejmowanie kluczowych decyzji niezbędnych dla zapewnienia realizacji strategii, w tym wdrożenia programów strategicznych, 
  • rozstrzyganie ewentualnych sporów powstających w trakcie prowadzenia prac nad poszczególnymi programami strategicznymi.
Komitet ds. Architektury IT
CelKształtowanie architektury informatycznej zapewniającej realizację Strategii Banku.
Zadania
  • opracowanie kluczowych założeń architektury informatycznej Banku (pryncypia), 
  • przeprowadzanie okresowej oceny architektury informatycznej funkcjonującej w Banku, 
  • opracowanie modelu architektury docelowej, 
  • inicjowanie działań zmierzających do osiągnięcia modelu architektury docelowej.  
Komitet ds. Bezpieczeństwa Informatycznego
CelZwiększenie skuteczności nadzoru i kontroli nad obszarem bezpieczeństwa systemu informatycznego w PKO Banku Polskim SA (SIB).
Zadania

Wydawanie rekomendacji w zakresie związanym z bezpieczeństwem SIB dotyczących w szczególności:

  • koordynowania i monitorowania prac związanych z bezpieczeństwem SIB, 
  • wyznaczania kierunków działania Banku w zakresie bezpieczeństwa SIB, 
  • określania pożądanych działań, które w ocenie Komitetu należy podjąć w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnych narażających wizerunek Banku i powodujących straty operacyjne bądź finansowe w obszarze bezpieczeństwa SIB, 
  • monitorowania ryzyka związanego z bezpieczeństwem SIB.
Komitet Jakości Danych
CelOkreślanie strategicznych kierunków działań w zakresie zarządzania jakością danych oraz architekturą danych w Banku w kontekście Systemu Zarządzania Danymi (SZD) oraz nadzór nad jego funkcjonowaniem oraz ocena jego efektywności i działań poszczególnych jednostek i komórek organizacyjnych.
Zadania

Podejmowanie decyzji dotyczących zarządzania danymi w Banku, w tym dotyczących w szczególności:

  • kierunków rozwoju SZD, 
  • zaleceń dla jednostek i komórek organizacyjnych Centrali w zakresie działań dotyczących zarządzania danymi, 
  • szczegółowych rozwiązań w zakresie zarządzania danymi, 
  • oceny efektywności działania SZD, określenia priorytetów działań w ramach SZD oraz okresowych planów działań, 
  • przypisania właścicielstwa grup danych, 
  • rozstrzygania spraw spornych dotyczących SZD na wniosek członka Komitetu, 
  • akceptacji – w uzasadnionych w szczególności ciągłością działania Banku przypadkach – odstępstw od kryteriów i reguł jakości danych oraz standardów rozwiązań jakości danych.

Ponadto, poza wyżej wymienionymi, członkowie Zarządu Banku uczestniczyli również w komitetach niestałych, w tym w komitetach sterujących powołanych w ramach realizowanych projektów.