Pozostała działalność Grupy

Poza działalnością ściśle bankową Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego SA świadczy specjalistyczne usługi finansowe w zakresie leasingu, faktoringu, funduszy inwestycyjnych, funduszy emerytalnych i ubezpieczeń oraz świadczy usługi windykacyjne, agenta transferowego, outsourcingu specjalistów IT i wsparcia w zakresie prowadzenia działalności przez inne podmioty, a także prowadzi działalność deweloperską i zarządza nieruchomościami.

Charakterystyka wybranych spółek Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego SA

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA

Wartość aktywów zarządzanych FI (w mld PLN)

W 2017 roku spółka wypracowała zysk netto w wysokości 64,6 mln PLN (w 2016 roku zysk netto wynosił 59,8 mln PLN).

Wartość aktywów netto funduszy zarządzanych przez spółkę wynosiła na koniec 2017 roku 25,4 mld PLN, co oznacza wzrost aktywów o 29,1% w stosunku do stanu na koniec 2016 roku. Wzrost wartości aktywów netto jest przede wszystkim efektem dodatniego wyniku sprzedaży netto oraz wyniku z tytułu zarządzania aktywami.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA plasuje się na 2. miejscu pod względem wartości aktywów netto z 9,1% udziałem w rynku funduszy inwestycyjnych oraz na 1. miejscu z udziałem 15,7% w zarządzanych aktywach funduszy niededykowanych (nondedicated funds)*.

W IV kwartale 2017 roku Grupa Kapitałowa Banku nabyła 100% akcji w KBC TFI SA. Zgodnie z planami towarzystwa funduszy inwestycyjnych działające w ramach Grupy Kapitałowej Banku zostaną połączone w pierwszej połowie 2018 roku.

Po uwzględnieniu nabycia KBC TFI SA udział w rynku funduszy inwestycyjnych wyniósł 10,5%, a udział w aktywach funduszy niededykowanych 17,2%.

Według stanu na 31 grudnia 2017 roku spółka zarządzała 47 funduszami i subfunduszami inwestycyjnymi. W 2017 roku do oferty spółki zostało wprowadzonych 6 funduszy/subfunduszy inwestycyjnych: PKO Obligacji Wysokodochodowych Globalny – fundusz inwestycyjny zamknięty oraz 5 subfunduszy wydzielonych w ramach PKO Portfele Inwestycyjne – specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty.

W 2017 roku spółka przeprowadziła 27 emisji certyfikatów inwestycyjnych funduszy inwestycyjnych zamkniętych, w ramach których pozyskała aktywa o łącznej wartości 661,9 mln PLN.

* Źródło: Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFA).

PKO BP Bankowy PTE SA

Spółka w 2017 roku wypracowała zysk netto w wysokości 8,5 mln PLN (vs 5,2 mln PLN w 2016 roku).

Wartość aktywów netto PKO BP Bankowy OFE (w mld PLN)*

Wyniki dotyczące Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE)*:

Na koniec 2017 roku wartość aktywów netto PKO BP Bankowego OFE zarządzanego przez PKO BP BANKOWY PTE SA wynosiła 8,1 mld PLN, co oznacza wzrost o 15,1% w stosunku do stanu na koniec 2016 roku. Wzrost wartości aktywów netto związany jest przede wszystkim z osiągniętą stopą zwrotu na aktywach funduszu.

Do PKO BP Bankowego OFE na koniec grudnia 2017 roku należało około 923 tys. członków.

PKO BP Bankowy OFE zajmuje na rynku funduszy emerytalnych 9. miejsce pod względem wartości aktywów netto OFE oraz liczby członków OFE.

W 2017 roku Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ogłosiła stopy zwrotu OFE na koniec marca i września, za okres 36 miesięcy. Zgodnie z ogłoszeniem KNF za okres od 31 marca 2014 roku do 31 marca 2017 roku PKO BP Bankowy OFE osiągnął stopę zwrotu w wysokości 16,318%, wobec średniej ważonej stopy zwrotu dla wszystkich funduszy w wysokości 12,921%, zajmując 2. miejsce wśród działających na rynku funduszy emerytalnych. W drugim zestawieniu, uwzględniającym okres od 30 września 2014 roku do 29 września 2017 roku, fundusz uzyskał stopę zwrotu równą 21,660%, przy średniej ważonej stopie zwrotu dla wszystkich funduszy w wysokości 19,128%, zajmując 3. miejsce w rankingu otwartych funduszy emerytalnych.

* Źródło: www.knf.gov.pl

Grupa Kapitałowa PKO Leasing SA

Grupa Kapitałowa PKO Leasing SA (tj. PKO Leasing SA oraz jej spółki zależne) w 2017 roku osiągnęła zysk netto w wysokości 77,2 mln PLN. Zysk netto Grupy Kapitałowej PKO Leasing w 2016 roku wynosił 18,6 mln PLN, przy czym uwzględniał on wynik nowych spółek – tj. Grupy Raiffeisen-Leasing SA - tylko za grudzień 2016 roku, tj. za okres przynależności do Grupy Kapitałowej PKO Leasing SA.

Działalność leasingowa:

Wartość sfinansowanych środków trwałych (w mld PLN)

W 2017 roku spółki leasingowe Grupy Kapitałowej PKO Leasing SA sfinansowały środki trwałe o łącznej wartości 8,1 mld PLN, tj. o 5,4% więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku (dane za 2016 rok wyliczone są z uwzględnieniem obecnej struktury Grupy Kapitałowej PKO Leasing SA). Zmiana wynika głównie ze wzrostu finansowania środków w kategorii samochodów osobowych oraz maszyn i urządzeń.

Na koniec 2017 roku wartość bilansowa należności od klientów z tytułu finansowania środków trwałych (wymagalnych i niewymagalnych) oraz wartość bilansowa środków trwałych w leasingu operacyjnym Grupy Kapitałowej PKO Leasing SA wyniosła łącznie 15 mld PLN.

Pod względem wartości środków przekazanych klientom w 2017 roku w ramach finansowania środków trwałych Grupa PKO Leasing SA zajęła 1 pozycję na rynku usług leasingowych z 12,0% udziałem w rynku*.

* Źródło: Związek Polskiego Leasingu

Działalność faktoringowa:

Wartość sfinansowanych środków trwałych (w mld PLN)

PKO Faktoring SA świadczy usługi faktoringu krajowego i eksportowego z przejęciem ryzyka i bez przejęcia ryzyka, faktoringu odwrotnego oraz usługę programu faktoringowego dla dostawców.

W 2017 roku wartość obrotów faktoringowych wyniosła 11,6 mld PLN (w analogicznym okresie 2016 roku obroty spółki wyniosły 9,8 mld PLN); na koniec grudnia 2017 roku liczba klientów wynosiła 512.

Spółka PKO Faktoring SA na 31 grudnia 2017 roku zajmowała 9 miejsce (wg obrotu) wśród firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów z udziałem w rynku w wysokości 6,3%.

Grupa Kapitałowa PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń SA

Wynik finansowy netto (w mln PLN)

Grupa Kapitałowa PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń SA (tj. PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń SA oraz jej spółka zależna Ubezpieczeniowe Usługi Finansowe Sp. z o.o.) w 2017 roku wypracowała zysk netto w wysokości 26,2 mln PLN (w 2016 rok zysk netto Grupy wynosił 7,2 mln PLN).

Przedmiotem działalności spółki PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń SA jest działalność ubezpieczeniowa w zakresie działu I ubezpieczeń – ubezpieczenia na życie.

PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń SA oferuje szeroką paletę produktów ubezpieczeniowych. Spółka koncentruje się na ubezpieczaniu życia i zdrowia swoich klientów, posiada w ofercie produkty samodzielne, jak również stanowiące uzupełnienie produktów bankowych oferowanych przez PKO Bank Polski SA.

Wartość składek przypisanych brutto z tytułu zawartych przez spółkę umów ubezpieczenia w 2017 roku wyniosła 471 mln PLN, a liczba ubezpieczonych osób według stanu na koniec 2017 roku wyniosła ponad 722 tysiące.

PKO Towarzystwo Ubezpieczeń SA

Składka przypisana brutto (w mln PLN)

Spółka w 2017 roku osiągnęła zysk netto w wysokości 9,0 mln PLN (2016 rok spółka zamknęła stratą netto w wysokości 6,6 mln PLN, przy czym był to pierwszy rok działalności operacyjnej spółki).

Przedmiotem działalności spółki jest działalność ubezpieczeniowa w zakresie działu II ubezpieczeń – pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe.

PKO Towarzystwo Ubezpieczeń SA koncentruje się na ubezpieczaniu ryzyka utraty dochodu, następstw nieszczęśliwych wypadków i choroby oraz ubezpieczaniu nieruchomości dla pożyczkobiorców i osób zaciągających kredyty hipoteczne. Spółka oferuje szeroką gamę produktów ubezpieczeniowych skierowanych do klientów Banku oraz innych podmiotów w Grupie Kapitałowej Banku.

W 2017 roku spółka wprowadziła do oferty ubezpieczenie mienia stanowiącego przedmiot umowy finansowania dla klientów PKO Leasing SA oraz Indywidualne i Grupowe Ubezpieczenie GAP na wypadek straty finansowej w związku ze szkodą całkowitą w pojeździe, który jest przedmiotem umowy leasingu. Uruchomiła również sprzedaż ubezpieczenia turystycznego „Moje Podróże24” w serwisie bankowości elektronicznej iPKO oraz aplikacji mobilnej IKO.

Wartość składek przypisanych brutto z tytułu zawartych przez spółkę umów w 2017 roku wyniosła 451 mln PLN, a liczba ubezpieczonych osób według stanu na koniec 2017 roku wyniosła 581 tysięcy.

PKO Bank Hipoteczny SA

Portfel kredytowy brutto (w mld PLN)

PKO Bank Hipoteczny SA osiągnął w 2017 roku zysk netto w wysokości 51,4 mln PLN (vs. 13,2 mln PLN w 2016 roku).

PKO Bank Hipoteczny SA prowadzi działalność operacyjną od kwietnia 2015 roku. Podstawowym celem PKO Banku Hipotecznego SA jest emisja listów zastawnych, które mają stanowić główne źródło długoterminowego finansowania kredytów zabezpieczonych nieruchomościami. Specjalizuje się w udzielaniu mieszkaniowych kredytów hipotecznych dla klientów indywidualnych, jak również nabywa wierzytelności z tytułu takich kredytów od PKO Banku Polskiego SA. Pozyskuje kredyty do swojego portfela w oparciu o strategiczną współpracę z PKO Bankiem Polskim SA.

W 2017 roku PKO Bank Hipoteczny SA nabył, w ramach podpisanej w 2015 roku z PKO Bankiem Polskim SA Umowy Ramowej Sprzedaży Wierzytelności, kolejne portfele kredytów mieszkaniowych zabezpieczonych hipotecznie na łączną kwotę 5,6 mld PLN. Łączna wartość portfela kredytowego brutto PKO Banku Hipotecznego SA według stanu na 31 grudnia 2017 roku wynosiła 16 mld PLN, w tym 10,8 mld PLN stanowiły kredyty mieszkaniowe zabezpieczone hipotecznie nabyte w ramach podpisanej umowy z PKO Bankiem Polskim SA.

W 2017 roku spółka przeprowadziła siedem emisji listów zastawnych, w tym:

a) cztery emisje zagraniczne skierowane do inwestorów instytucjonalnych o łącznej wartości nominalnej 1 079 mln EUR,

b) trzy emisje krajowe skierowane do inwestorów instytucjonalnych o łącznej wartości nominalnej 1 265 mln PLN.

Emisje zagraniczne są emitowane w ramach Międzynarodowego Programu Emisji Listów Zastawnych skierowanego na rynek europejski i uruchamianego na podstawie Prospektu Emisyjnego Podstawowego, którego aktualizacja została zatwierdzona we wrześniu 2017 roku przez Commission de Surveillance du Secteur Financier (CSSF) w Luksemburgu. Emisje krajowe są emitowane w ramach Krajowego Programu Emisji Listów Zastawnych, skierowanego na rynek krajowy i uruchamianego na podstawie Prospektu Emisyjnego Podstawowego zatwierdzonego w listopadzie 2015 roku przez KNF.

PKO Bank Hipoteczny SA zajmuje pozycję lidera polskiego rynku banków hipotecznych pod względem sumy aktywów oraz salda kredytów hipotecznych. Spółka jest również największym oraz najaktywniejszym w Polsce emitentem listów zastawnych na rynku krajowym i zagranicznym. Łączna wartość wyemitowanych i pozostających w obrocie listów zastawnych (według wartości nominalnej) na koniec 2017 roku wynosiła 8,9 mld PLN.

Grupa Kapitałowa PKO BP Finat Sp. z o.o.

Grupa PKO BP Finat Sp. z o.o. (tj. PKO BP Finat Sp. z o.o. oraz jej spółki zależne) w 2017 roku osiągnęła zysk netto w wysokości 45,8 mln PLN. Wynik ten uwzględnia wynik Grupy KBC TFI SA wypracowany w okresie od 12 do 31 grudnia 2017 roku. W 2016 roku zysk netto spółki PKO BP Finat Sp. z o.o. wynosił 45,7 mln PLN.

PKO BP Finat Sp. z o.o. świadczy kompleksowe usługi firmom z sektora finansowego, m.in. usługi agenta transferowego, księgowości funduszy i spółek, obsługę ubezpieczeń grupowych dedykowanych do produktów oferowanych przez PKO Bank Polski SA. Specjalizuje się również w outsourcingu kompetencyjnym specjalistów IT, zespołów projektowych oraz procesów informatycznych.

W dniu 12 grudnia 2017 roku spółka PKO BP Finat Sp. z o.o. nabyła spółkę KBC Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA (KBC TFI SA). W związku z nabyciem spółki KBC TFI SA w skład Grupy PKO BP Finat Sp. z o.o. weszła jej jednostka zależna Net Fund Administration Sp. z o.o. (NetFA Sp. z o.o.).

Podstawowym przedmiotem działalności KBC TFI SA jest tworzenie, reprezentowanie wobec osób trzecich i zarządzanie otwartymi i zamkniętymi funduszami inwestycyjnymi oraz zarządzanie portfelami klientów, w skład których wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych. Wartość aktywów netto funduszy zarządzanych przez KBC TFI SA wynosiła na koniec 2017 roku 4 mld PLN. Według stanu na 31 grudnia 2017 roku spółka zarządzała 22 funduszami i subfunduszami inwestycyjnymi.

NetFA Sp. z o.o. świadczy usługi agenta transferowego oraz usługi w zakresie technologii informatycznych.

Docelowo, w 2018 roku, KBC TFI SA ma zostać połączona z PKO TFI SA, a NetFA Sp. z o.o. z PKO BP Finat Sp. z o.o.

* Źródło: Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFA)

Grupa Kapitałowa KREDOBANK SA (dane wg MSSF obowiązujących w Grupie PKO Banku Polskiego SA)

Portfel kredytowy brutto (w mln UAH)

W 2017 roku Grupa Kapitałowa KREDOBANK SA (tj. KREDOBANK SA oraz jej spółka zależna Finansowa Kompania „Idea Kapitał” Sp. z o.o.) wypracowała zysk netto w wysokości 401 mln UAH (56 mln PLN). W 2016 roku zysk netto Grupy KREDOBANK SA wynosił 224 mln UAH (34 mln PLN). Wyniki są efektem rozwoju KREDOBANK SA we wszystkich segmentach biznesowych przy efektywnym zarządzaniu płynnością, marżą i ryzykiem.

Portfel kredytowy Grupy Kapitałowej KREDOBANK SA (brutto) w 2017 roku uległ zwiększeniu o 2 300 mln UAH, tj. o 35,1% i wynosił na 31 grudnia 2017 roku 8 852 mln UAH (portfel kredytowy brutto wyrażony w PLN według stanu na koniec 2017 roku wynosił 1 094 mln PLN). Wzrost wartości portfela kredytowego w UAH jest głównie wynikiem zwiększenia sprzedaży nowych kredytów.

Depozyty terminowe klientów Grupy Kapitałowej KREDOBANK SA w 2017 roku uległy zwiększeniu o 1 113 mln UAH, tj. o 27,7% i wynosiły na 31 grudnia 2017 roku 5 133 mln UAH (depozyty terminowe wyrażone w PLN według stanu na koniec 2017 roku wynosiły 634 mln PLN). Wzrost depozytów w UAH jest efektem zwiększającej się wiarygodności i rankingu KREDOBANK SA na rynku bankowym na Ukrainie.

Według stanu na 31 grudnia 2017 roku sieć placówek KREDOBANK SA obejmowała Centralę we Lwowie oraz 102 oddziały w 22 z 24 obwodów Ukrainy. W 2017 roku zmieniono lokalizację 3 oddziałów, utworzono 3 oddziały oraz zamknięto 12 oddziałów.

Grupa Kapitałowa Qualia Development Sp. z o.o.

Wartość przekazanych lokali (w mln PLN)

Grupa Kapitałowa Qualia Development Sp. z o.o. (tj. Qualia Development Sp. z o.o. oraz jej spółki zależne) w 2017 roku wypracowała zysk netto w wysokości 64,9 mln PLN (w 2016 roku zysk netto Grupy wynosił 30,8 mln PLN).

W 2017 roku Grupa koncentrowała działania na:

  • prowadzeniu sprzedaży i przekazywaniu lokali w inwestycjach zrealizowanych w Warszawie (Nowy Wilanów – Royal Park) oraz w Gdańsku (IV etap inwestycji Neptun Park),
  • prowadzeniu działalności operacyjnej wynajmu apartamentów w oparciu o zrealizowane projekty w Gdańsku oraz Międzyzdrojach pod marką Golden Tulip,
  • prowadzeniu procesu sprzedaży wybranych nieruchomości i spółek z Grupy Kapitałowej Qualia Development Sp. z o.o.

ZENCARD SP. Z O.O.

ZenCard Sp. z o.o. prowadzi działalność w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, specjalizuje się w tworzeniu rozwiązań związanych z wykorzystaniem kart płatniczych w programach rabatowo-lojalnościowych. Spółka opracowała platformę lojalnościową, która działa w sklepach internetowych oraz na terminalach płatniczych w sklepach stacjonarnych.

W 2017 roku zakończono integrację techniczną z siecią terminali eService. Została uruchomiona platforma ZenCard 2.0., na bazie której przeprowadzono pierwszą kampanię promocyjną dla klientów sieci MAKRO płacących kartą Visa.

Transakcje z jednostkami powiązanymi

W 2017 roku PKO Bank Polski SA świadczył na warunkach rynkowych na rzecz jednostek powiązanych (podporządkowanych) usługi w zakresie prowadzenia rachunków bankowych, przyjmowania lokat, udzielania kredytów i pożyczek, emisji dłużnych papierów wartościowych, udzielania gwarancji i bieżących operacji wymiany oraz oferowania jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych funduszy, produktów leasingowych, produktów faktoringowych i produktów ubezpieczeniowych spółek z Grupy Kapitałowej Banku, a także usługi oferowane przez Dom Maklerski PKO Banku Polskiego SA. PKO Bank Polski SA świadczył na rzecz PKO Banku Hipotecznego SA usługi w zakresie pośrednictwa w sprzedaży kredytów mieszkaniowych dla osób fizycznych, realizacji czynności obsługi posprzedażowej tych kredytów oraz czynności wspomagających w ramach umowy outsourcingowej.

Wybranym spółkom Grupy Kapitałowej Banku PKO Bank Polski SA udostępniał infrastrukturę i oferował usługi teleinformatyczne oraz wynajmował powierzchnię biurową. Wspólnie ze spółką Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService Sp. z o.o. (będącą wspólnym przedsięwzięciem) świadczył usługi rozliczania transakcji płatniczych.

Zestawienie znaczących transakcji PKO Banku Polskiego SA z jednostkami podporządkowanymi, w tym zadłużenie kredytowe tych jednostek wobec Banku według stanu na 31 grudnia 2017 roku zostało przedstawione w jednostkowym sprawozdaniu finansowym PKO Banku Polskiego SA za rok zakończony dnia 31 grudnia 2017 roku.