Grupa Kapitałowa PKO Baku Polskiego SA finansuje swoją działalność ze źródeł krajowych i zagranicznych pochodzących z depozytów (również z rynku międzybankowego), kapitałów własnych i finansowania z rynku obejmującego zobowiązania z tytułu emisji papierów wartościowych, zobowiązania podporządkowane oraz otrzymane kredyty i pożyczki od instytucji monetarnych i niemonetarnych. Głównym źródłem finansowania Grupy Kapitałowej Banku pozostają depozyty klientowskie, stanowiąc ¾ źródeł finansowania.
Struktura źródeł finansowania działalności Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego SA
Struktura walutowa finansowania działalności Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego SA
Dzięki utrzymywaniu optymalnej struktury finansowania, Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego SA posiada pełną zdolność do realizacji zamierzeń inwestycyjnych, w tym inwestycji kapitałowych. W celu przeprowadzenia inwestycji kapitałowej Grupa Kapitałowa Banku wykorzystuje głównie środki pochodzące z kapitałów własnych i emisji papierów wartościowych.
Współpraca międzynarodowa
W Grupie Kapitałowej PKO Banku Polskiego SA pozyskanie środków pokrywających potrzeby wynikające z rozwoju działalności biznesowej, w tym na finansowanie projektów segmentu małych i średnich przedsiębiorstw, odbywa się także poprzez współpracę międzynarodową.
Grupa Kapitałowa Banku pozyskuje środki z zagranicznych rynków finansowych m.in. poprzez kredyty od międzynarodowych instytucji finansowych (m.in. Banku Rady Europy i Europejskiego Banku Inwestycyjnego).
W 2017 roku PKO Bank Polski SA kontynuował udział w przedsięwzięciu The 2020 European Fund for Energy, Climate Change and Infrastructure („Fundusz Marguerite”) powołanym w 2009 roku. Fundusz Marguerite jest pierwszym w historii Unii Europejskiej przykładem paneuropejskiego modelu finansowania projektów infrastrukturalnych. Jego polityka inwestycyjna skupia się na projektach w obszarze infrastruktury drogowej, energetycznej i związanej ze źródłami energii odnawialnej. Tworzy go sześciu głównych inwestorów, będących wiodącymi instytucjami finansowymi, w tym PKO Bank Polski SA i Europejski Bank Inwestycyjny, oraz trzech pozostałych inwestorów, wśród których znajduje się Komisja Europejska. Udział Banku w kapitale funduszu wynosi 14%. Do tej pory, przy udziale Funduszu Marguerite zrealizowano w Polsce projekty infrastrukturalne warte blisko 2 mld PLN oraz przeprowadzono ważne inwestycje na terenie krajów Unii Europejskiej, ułatwiające polskim firmom dostęp do rynku i zwiększające bezpieczeństwo regionu.