Zasady rachunkowości
Do kategorii kredytów i pożyczek udzielonych klientom zalicza się aktywa finansowe niebędące instrumentami pochodnymi, z ustalonymi lub możliwymi do określenia płatnościami, które nie są kwotowane na aktywnym rynku. Do tej grupy zalicza się udzielone kredyty i pożyczki, należności z tytułu leasingu finansowego, dłużne papiery wartościowe korporacyjne i komunalne, które decyzją jednostki są klasyfikowane do tej kategorii, a także transakcje z przyrzeczeniem sprzedaży, dla których kontrahentem transakcji nie jest bank.
W momencie początkowego ujęcia aktywa te wyceniane są w wartości godziwej powiększonej o koszty transakcji, które mogą być bezpośrednio przypisane do nabycia lub emisji składnika aktywów finansowych.
Po początkowym ujęciu aktywa te wyceniane są według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej pomniejszonej o odpisy z tytułu utraty wartości. W przypadku kredytów i pożyczek, dla których nie można ustalić harmonogramu przyszłych przepływów pieniężnych, a więc także ustalić efektywnej stopy procentowej, wycenia się je według kwoty wymaganej zapłaty.
Umowa leasingu finansowego ujmowana jest jako należność w kwocie równej bieżącej wartości umownych opłat leasingowych powiększonej o ewentualną niegwarantowaną wartość końcową przypisaną leasingodawcy, ustalonej na dzień rozpoczęcia leasingu. Opłaty leasingowe z tytułu leasingu finansowego są dzielone między przychody z tytułu odsetek i zmniejszenie salda należności w sposób umożliwiający uzyskanie stałej stopy procentowej od pozostałej do spłaty należności.
Zakupione papiery wartościowe z przyrzeczeniem odsprzedaży ujmuje się jako należności od klientów jeśli kontrahentem jest podmiot inny niż bank. Transakcje z przyrzeczeniem odsprzedaży są wyceniane według zamortyzowanego kosztu. Różnica między ceną zakupu i odkupu (sprzedaży) jest traktowana odpowiednio jako przychód odsetkowy i rozliczana jest w czasie trwania umowy z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej.
W pozycji kredyty i pożyczki udzielone klientom zaprezentowano również korektę z tytułu rachunkowości zabezpieczeń wartości godziwej dla kredytów stanowiących pozycję zabezpieczaną w Strategii 8 „Zabezpieczenie zmienności wartości godziwej kredytu w walucie wymienialnej o stałym oprocentowaniu wynikającej z ryzyka zmian stóp procentowych z wykorzystaniem transakcji IRS” (nota Pochodne instrumenty zabezpieczające).
Szacunki i oceny – odpisy z tytułu utraty wartości
Strata z tytułu utraty wartości jest ponoszona, gdy istnieją obiektywne przesłanki utraty wartości wynikające z jednego lub więcej zdarzeń mających miejsce po początkowym ujęciu składnika aktywów („zdarzenie powodujące stratę”) oraz to zdarzenie ma wpływ na oczekiwane przyszłe przepływy pieniężne wynikające ze składnika aktywów finansowych lub grupy aktywów finansowych, których wiarygodne oszacowanie jest możliwe. Grupa Kapitałowa określa przyszłe przepływy pieniężne na podstawie szacunków opartych na historycznych parametrach.
Grupa Kapitałowa dokonuje miesięcznego przeglądu ekspozycji kredytowych w celu zidentyfikowania ekspozycji kredytowych zagrożonych utratą wartości, pomiaru utraty wartości ekspozycji kredytowych oraz utworzenia odpisów z tytułu utraty wartości kredytów i pożyczek lub rezerw na ekspozycje pozabilansowe.
Na proces ustalania odpisów z tytułu utraty wartości kredytów i pożyczek oraz rezerw składają się następujące etapy:
- rozpoznanie obiektywnych przesłanek utraty wartości i zdarzeń istotnych z punktu widzenia rozpoznania tych przesłanek,
- rejestrowanie w systemach informatycznych Grupy Kapitałowej zdarzeń istotnych z punktu widzenia rozpoznania przesłanek utraty wartości ekspozycji kredytowych,
- ustalenie metody pomiaru utraty wartości,
- dokonanie pomiaru utraty wartości i ustalenie odpisu lub rezerwy,
- weryfikacja i agregacja wyników pomiaru utraty wartości,
- ewidencja wyników pomiaru utraty wartości.
Metoda ustalania wysokości odpisów z tytułu utraty wartości kredytów i pożyczek uzależniona jest od rodzaju rozpoznanych przesłanek utraty wartości oraz indywidualnego znaczenia ekspozycji kredytowej. Zdarzeniami uznawanymi za przesłanki utraty wartości są w szczególności:
- niedotrzymanie postanowień umownych przez dłużnika, czyli np. opóźnienie w spłacie kapitału lub odsetek dłuższe niż 90 dni (przy określaniu okresu przeterminowania kredytu uwzględniane są kwoty niespłaconych w terminie odsetek lub rat kapitałowych przekraczające ustalone wartości progowe),
- pogorszenie się oceny ratingowej dłużnika do poziomu wskazującego na istotne zagrożenie dla spłaty zadłużenia (w odniesieniu do klientów niefinansowych rating „H1”, w odniesieniu do instytucji finansowych – rating G, H), wynikające z wystąpienia znaczących trudności finansowych dłużnika,
- zawarcie umowy restrukturyzacyjnej lub zastosowanie ulgi w spłacie wierzytelności (przesłanka rozpoznawana jest, gdy udzielone klientowi udogodnienia wymuszone są względami ekonomicznymi lub prawnymi wynikającymi z jego trudności finansowych),
- zaistnienie wysokiego prawdopodobieństwa upadłości lub restrukturyzacji dłużnika,
- postawienie wierzytelności w stan wymagalności,
- postępowanie egzekucyjne wobec dłużnika,
- ogłoszenie upadłości dłużnika lub złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości,
- kwestionowanie należności przez dłużnika,
- wszczęcie postępowania naprawczego wobec dłużnika,
- ustanowienie zarządu komisarycznego nad działalnością dłużnika lub zawieszenie jego działalności,
- dodatkowe przesłanki, rozpoznawane w odniesieniu do ekspozycji wobec spółdzielni mieszkaniowych z tytułu kredytów mieszkaniowych „starego portfela” objętych poręczeniami Skarbu Państwa.
Grupa Kapitałowa dokonuje podziału kredytów i pożyczek ze względu na wielkość zaangażowania. W Grupie Kapitałowej stosowane są trzy metody oszacowania utraty wartości:
- metoda zindywidualizowana, stosowana dla kredytów indywidualnie znaczących, spełniających przesłankę indywidualnej utraty wartości lub wymagających indywidualnej oceny ze względu na specyfikę transakcji, z której wynikają oraz zdarzeń warunkujących spłatę ekspozycji. W portfelu ekspozycji indywidualnie znaczących każda pojedyncza ekspozycja kredytowa jest poddawana zindywidualizowanej analizie pod kątem istnienia przesłanek utraty wartości oraz poziomu rozpoznanej straty;
- metoda portfelowa, stosowana dla kredytów nieznaczących indywidualnie, dla których stwierdzono przesłankę utraty wartości. W odniesieniu do ekspozycji indywidualnie nieznaczących rozpoznania i pomiaru straty dokonuje się z wykorzystaniem portfelowych parametrów ryzyka, oszacowanych metodami statystycznymi. Jeśli w odniesieniu do pojedynczej ekspozycji kredytowej strata zostanie rozpoznana, tworzony jest na nią adekwatny odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości;
- metoda grupowa (IBNR), stosowana dla kredytów, w odniesieniu do których nie zidentyfikowano przesłanek utraty wartości, ale stwierdzono możliwość wystąpienia poniesionych, ale nierozpoznanych strat. Jeśli na poziomie indywidualnej ekspozycji strata nie zostanie rozpoznana, ekspozycja podlega zaszeregowaniu do portfela aktywów o podobnej charakterystyce ryzyka ocenianego grupowo i obejmowana jest ustalonym dla danej grupy odpisem z tytułu zaistniałej niezaraportowanej straty (odpisem IBNR).
Ekspozycje kredytowe, w odniesieniu do których na poziomie indywidualnym nie zidentyfikowano obiektywnych przesłanek utraty wartości lub pomimo ich wystąpienia nie rozpoznano straty, poddawane są ocenie pod kątem utraty wartości grupy ekspozycji o takiej samej charakterystyce.
Odpis z tytułu utraty wartości bilansowej ekspozycji kredytowej jest różnicą pomiędzy wartością bilansową ekspozycji, a wartością bieżącą oczekiwanych, przyszłych przepływów pieniężnych z tej ekspozycji:
- przy ustalaniu odpisu metodą zindywidualizowaną oczekiwane przyszłe przepływy pieniężne szacuje się dla każdej ekspozycji kredytowej indywidualnie, z uwzględnieniem możliwych scenariuszy dotyczących realizacji umowy, ważonych prawdopodobieństwem ich realizacji,
- odpis z tytułu utraty wartości dla ekspozycji kredytowych objętych metodą portfelową lub metodą grupową równy jest różnicy pomiędzy wartością bilansową tych ekspozycji, a wartością bieżącą oczekiwanych, przyszłych przepływów pieniężnych (z wyłączeniem przyszłych strat kredytowych, które nie zostały poniesione).
Przyszłe przepływy pieniężne dotyczące grupy aktywów finansowych ocenianych łącznie pod kątem utraty wartości są szacowane na podstawie przepływów pieniężnych wynikających z umów oraz historycznych parametrów odzysków generowanych z aktywów o podobnych cechach ryzyka.
Historyczne parametry odzysków są korygowane na podstawie danych pochodzących z bieżących obserwacji tak, aby uwzględnić oddziaływanie bieżących warunków oraz wyłączyć czynniki mające wpływ w okresie historycznym, które nie występują obecnie. Jeżeli w następnym okresie wysokość straty z tytułu utraty wartości zmniejszy się na skutek zdarzenia, które nastąpiło po wystąpieniu utraty wartości (np. poprawy oceny zdolności kredytowej dłużnika), wówczas uprzednio dokonany odpis z tytułu utraty wartości jest odwracany poprzez dokonanie odpowiedniej korekty salda odpisów aktualizujących. Kwota dokonanego odwrócenia wykazywana jest w rachunku zysków i strat.
Odpis IBNR ustalany jest z wykorzystaniem parametrów portfelowych. Parametry te szacowane są dla grup ekspozycji o tych samych charakterystykach ryzyka.
Kalkulacja bieżącej wartości oszacowanych przepływów pieniężnych dotyczących zabezpieczonego składnika aktywów finansowych uwzględnia przepływy pieniężne wynikające z przejęcia zabezpieczenia, pomniejszone o koszty przejęcia i sprzedaży.
Przyjęta metodologia szacowania odpisów z tytułu utraty wartości podlega rozwojowi wraz ze zwiększającymi się możliwościami pozyskiwania informacji wskazujących na utratę wartości z istniejących oraz wdrażanych aplikacji i systemów informatycznych. W konsekwencji, pozyskiwanie nowych danych może mieć wpływ na poziom odpisów z tytułu utraty wartości w przyszłości. Metodologia i założenia wykorzystywane przy szacowaniu poddawane są regularnym przeglądom w celu zmniejszenia różnic pomiędzy szacunkową a rzeczywistą wielkością strat.
Informacje finansowe
KREDYTY I POŻYCZKI UDZIELONE KLIENTOM | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
---|---|---|
Wartość netto | Wartość netto | |
Kredyty i pożyczki udzielone klientom (bez korekty z tytułu rachunkowości zabezpieczeń wartości godziwej) | 205 629 | 200 606 |
Korekta z tytułu rachunkowości zabezpieczeń wartości godziwej | (1) | - |
Razem kredyty i pożyczki udzielone klientom | 205 628 | 200 606 |
KREDYTY I POŻYCZKI UDZIELONE KLIENTOM WEDŁUG TYPU PRODUKTU (bez korekty z tytułu rachunkowości zabezpieczeń wartości godziwej) | 31.12.2017 | 31.12.2016 | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Wartość brutto | Odpisy z tytułu utraty wartości | Wartość netto | Wartość brutto | Odpisy z tytułu utraty wartości | Wartość netto | |
Kredyty | 194 936 | (7 363) | 187 573 | 189 736 | (7 478) | 182 258 |
mieszkaniowe | 108 163 | (1 972) | 106 191 | 108 321 | (2 200) | 106 121 |
gospodarcze | 60 497 | (3 705) | 56 792 | 56 722 | (3 807) | 52 915 |
konsumpcyjne | 26 276 | (1 686) | 24 590 | 24 693 | (1 471) | 23 222 |
Dłużne papiery wartościowe | 4 378 | (10) | 4 368 | 4 948 | (78) | 4 870 |
dłużne papiery wartościowe (korporacyjne) | 1 859 | (4) | 1 855 | 2 352 | (69) | 2 283 |
dłużne papiery wartościowe (komunalne) | 2 519 | (6) | 2 513 | 2 596 | (9) | 2 587 |
Transakcje z przyrzeczeniem odsprzedaży | 902 | - | 902 | 1 339 | - | 1 339 |
Należności z tytułu leasingu finansowego | 13 236 | (450) | 12 786 | 12 586 | (447) | 12 139 |
Razem | 213 452 | (7 823) | 205 629 | 208 609 | (8 003) | 200 606 |
KREDYTY I POŻYCZKI UDZIELONE KLIENTOM WEDŁUG METOD KALKULACJI ODPISÓW (bez korekty z tytułu rachunkowości zabezpieczeń wartości godziwej) | 31.12.2017 | 31.12.2016 | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Wartość brutto | Odpisy z tytułu utraty wartości | Wartość netto | Wartość brutto | Odpisy z tytułu utraty wartości | Wartość netto | |
metoda zindywidualizowana, w tym: | 5 420 | (2 103) | 3 317 | 6 551 | (2 608) | 3 943 |
ze stwierdzoną utratą wartości | 4 346 | (2 097) | 2 249 | 5 049 | (2 594) | 2 455 |
bez stwierdzonej utraty wartości | 1 074 | (6) | 1 068 | 1 502 | (14) | 1 488 |
metoda portfelowa, w tym: | 7 354 | (5 000) | 2 354 | 7 183 | (4 766) | 2 417 |
ze stwierdzoną utratą wartości | 7 332 | (5 000) | 2 332 | 7 171 | (4 766) | 2 405 |
bez stwierdzonej utraty wartości | 22 | - | 22 | 12 | - | 12 |
metoda grupowa (IBNR) | 200 678 | (720) | 199 958 | 194 875 | (629) | 194 246 |
Razem | 213 452 | (7 823) | 205 629 | 208 609 | (8 003) | 200 606 |
KREDYTY I POŻYCZKI UDZIELONE KLIENTOM - EKSPOZYCJA GRUPY KAPITAŁOWEJ NA RYZYKO KREDYTOWE (bez korekty z tytułu rachunkowości zabezpieczeń wartości godziwej) | 31.12.2017 | 31.12.2016 | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Wartość brutto | Odpisy z tytułu utraty wartości | Wartość netto | Wartość brutto | Odpisy z tytułu utraty wartości | Wartość netto | |
z rozpoznaną utratą wartości, w tym: | 11 678 | (7 097) | 4 581 | 12 220 | (7 360) | 4 860 |
oceniane metodą zindywidualizowaną | 4 346 | (2 097) | 2 249 | 5 049 | (2 594) | 2 455 |
bez rozpoznanej utraty wartości, w tym: | 201 774 | (726) | 201 048 | 196 389 | (643) | 195 746 |
z rozpoznaną przesłanką indywidualną | 1 074 | (6) | 1 068 | 1 452 | (14) | 1 438 |
nieprzeterminowane | 763 | (4) | 759 | 1 199 | (13) | 1 186 |
przeterminowane | 311 | (2) | 309 | 253 | (1) | 252 |
bez rozpoznanej przesłanki indywidualnej/IBNR | 200 700 | (720) | 199 980 | 194 937 | (629) | 194 308 |
nieprzeterminowane | 195 643 | (544) | 195 099 | 190 628 | (436) | 190 192 |
przeterminowane | 5 057 | (176) | 4 881 | 4 309 | (193) | 4 116 |
Razem | 213 452 | (7 823) | 205 629 | 208 609 | (8 003) | 200 606 |
KREDYTY I POŻYCZKI UDZIELONE KLIENTOM WEDŁUG SEGMENTÓW KLIENTA (bez korekty z tytułu rachunkowości zabezpieczeń wartości godziwej) | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
---|---|---|
Kredyty i pożyczki udzielone klientom brutto, w tym: | 213 452 | 208 609 |
bankowości hipotecznej | 101 544 | 101 389 |
korporacyjne (w tym transakcje z przyrzeczeniem sprzedaży) | 56 056 | 54 522 |
bankowości detalicznej i prywatnej | 26 288 | 24 701 |
małych i średnich przedsiębiorstw | 29 564 | 27 997 |
Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów i pożyczek | (7 823) | (8 003) |
Kredyty i pożyczki udzielone klientom netto | 205 629 | 200 606 |
WSKAŹNIKI JAKOŚCI KREDYTOWEJ (bez korekty z tytułu rachunkowości zabezpieczeń wartości godziwej) | 31.12.2017 | 31.12.2016 |
---|---|---|
Udział kredytów z rozpoznaną utratą wartości | 5,5% | 5,9% |
Wskaźnik pokrycia kredytów z rozpoznaną utratą wartości1 | 67,0% | 65,5% |
Udział kredytów opóźnionych w spłacie powyżej 90 dni w stosunku do wartości brutto kredytów i pożyczek udzielonych klientom | 4,2% | 4,4% |
1 Wskaźnik pokrycia kredytów z rozpoznaną utratą wartości jest liczony jako iloraz całości odpisu (zarówno dla kredytów i pożyczek udzielonych klientom z rozpoznaną utratą wartości, jak i IBNR) oraz wartości ekspozycji brutto kredytów i pożyczek udzielonych klientom z rozpoznaną utratą wartości.
ODPISY Z TYTUŁU UTRATY WARTOŚCI KREDYTÓW I POŻYCZEK UDZIELONYCH KLIENTOM - UZGODNIENIE RUCHU W 2017 ROKU | Wartość na początek okresu | Utworzenie w okresie | Rozwiązanie w okresie | Spisania aktywów i rozliczenia | Inne, w tym z tytułu nabycia jednostek zależnych | Wartość na koniec okresu | Odzyski z ekspozycji spisanych1 | Utworzenie netto-wpływ na rachunek zysków i strat |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
kredyty mieszkaniowe | 2 200 | 708 | (526) | (268) | (142) | 1 972 | 16 | (166) |
kredyty gospodarcze | 3 807 | 2 217 | (1 374) | (770) | (175) | 3 705 | 71 | (772) |
kredyty konsumpcyjne | 1 471 | 1 251 | (744) | (226) | (66) | 1 686 | 8 | (499) |
dłużne papiery wartościowe (korporacyjne) | 69 | 4 | (9) | (60) | - | 4 | - | 5 |
dłużne papiery wartościowe (komunalne) | 9 | - | (2) | - | (1) | 6 | - | 2 |
należności z tytułu leasingu finansowego | 447 | 245 | (171) | (68) | (3) | 450 | - | (74) |
Razem | 8 003 | 4 425 | (2 826) | (1 392) | (387) | 7 823 | 95 | (1 504) |
1 Pozycja dotyczy odzysków z tytułu spłat klientów oraz sprzedaży kredytów.
ODPISY Z TYTUŁU UTRATY WARTOŚCI KREDYTÓW I POŻYCZEK UDZIELONYCH KLIENTOM - UZGODNIENIE RUCHU W 2016 ROKU | Wartość na początek okresu | Utworzenie w okresie | Rozwiązanie w okresie | Spisania aktywów i rozliczenia | Inne, w tym z tytułu nabycia jednostek zależnych | Wartość na koniec okresu | Odzyski z ekspozycji spisanych1 | Utworzenie netto-wpływ na rachunek zysków i strat |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
kredyty mieszkaniowe | 2 337 | 1 240 | (883) | (488) | (6) | 2 200 | 11 | (346) |
kredyty gospodarcze | 4 107 | 2 271 | (1 428) | (967) | (176) | 3 807 | 56 | (787) |
kredyty konsumpcyjne | 1 569 | 1 143 | (793) | (397) | (51) | 1 471 | 5 | (345) |
dłużne papiery wartościowe (korporacyjne) | 69 | - | - | - | - | 69 | - | - |
dłużne papiery wartościowe (komunalne) | 3 | 6 | - | - | - | 9 | - | (6) |
należności z tytułu leasingu finansowego | 202 | 121 | (101) | (15) | 240 | 447 | - | (20) |
Razem | 8 287 | 4 781 | (3 205) | (1 867) | 7 | 8 003 | 72 | (1 504) |
1 Pozycja dotyczy odzysków z tytułu spłat klientów oraz sprzedaży kredytów.
Reklasyfikacja papierów wartościowych
W 2012 roku ze względu na zmianę intencji co do utrzymywania wybranego portfela nieskarbowych papierów wartościowych zakwalifikowanych przy początkowym ujęciu do kategorii dostępne do sprzedaży, Grupa Kapitałowa dokonała ich przekwalifikowania do kategorii kredyty i pożyczki udzielone klientom. W wyniku reklasyfikacji portfela zmianie uległy zasady wyceny portfela, tj. z wyceny do wartości godziwej na wycenę według zamortyzowanego kosztu.
PORTFEL REKLASYFIKOWANY W 2012 ROKU | 31.12.2017 | 31.12.2016 | ||
---|---|---|---|---|
wartość godziwa | wartość bilansowa | wartość godziwa | wartość bilansowa | |
Obligacje komunalne | 506 | 511 | 623 | 628 |
Obligacje korporacyjne | - | - | 8 | 8 |
Razem | 506 | 511 | 631 | 636 |
PORTFEL REKLASYFIKOWANY W 2012 ROKU NA DZIEŃ REKLASYFIKACJI | wartość nominalna | wartość godziwa | wartość bilansowa |
---|---|---|---|
Obligacje komunalne | 1 219 | 1 237 | 1 237 |
Obligacje korporacyjne | 1 289 | 1 294 | 1 294 |
Razem | 2 508 | 2 531 | 2 531 |
Zmiana wartości godziwej jaka zostałaby rozpoznana w rachunku zysków i strat i/lub w innych dochodach całkowitych gdyby nie dokonano przekwalifikowania wyniosłaby za okres od daty reklasyfikacji do 31 grudnia 2017 roku (13) milionów PLN (31 grudnia 2016 roku (39) milionów PLN). Na 31 grudnia 2017 roku średnia efektywna stopa procentowa dla portfela dłużnych papierów wartościowych wynosiła 3,20% (na 31 grudnia 2016 roku wynosiła 3,30%).
Kalkulacja szacunków – odpisy z tytułu utraty wartości
Wpływ zwiększenia/zmniejszenia przepływów pieniężnych dla portfela kredytów i pożyczek Grupy Kapitałowej, w przypadku których utrata wartości została rozpoznana w oparciu o indywidualną analizę przyszłych przepływów pieniężnych z tytułu spłat i odzysków z zabezpieczeń, czyli ekspozycji objętych metodą zindywidualizowaną oraz wpływ zwiększenia/zmniejszenia wysokości parametrów portfelowych dla portfela kredytów i pożyczek Grupy Kapitałowej ocenianych metodą portfelową i grupową przedstawia poniższa tabela:
SZACUNKOWA ZMIANA POZIOMU ODPISÓW Z TYTUŁU UTRATY WARTOŚCI KREDYTÓW I POŻYCZEK NA SKUTEK REALIZACJI SCENARIUSZY POGORSZENIA BĄDŹ POPRAWY PARAMETRÓW RYZYKA, W TYM:* | 31.12.2017 | 31.12.2016 | ||
---|---|---|---|---|
scenariusz +10% | scenariusz -10% | scenariusz +10% | scenariusz -10% | |
zmiany wartości bieżącej szacowanych przyszłych przepływów pieniężnych dla portfela kredytów i pożyczek Grupy Kapitałowej z rozpoznaną indywidualnie utratą wartości ocenianych metodą zindywidualizowaną | (191) | 290 | (196) | 320 |
zmiany prawdopodobieństwa defaultu | 47 | (48) | 49 | (49) |
zmiany stóp odzysku | (314) | 314 | (353) | 353 |
* (in plus – wzrost odpisów, in minus – spadek odpisów)
Umowy leasingu finansowego
Grupa Kapitałowa prowadzi działalność leasingową poprzez spółki z Grupy Kapitałowej PKO Leasing SA.
WARTOŚĆ KWOT INWESTYCJI LEASINGOWYCH BRUTTO ORAZ MINIMALNYCH OPŁAT LEASINGOWYCH NALEŻNYCH NA 31 GRUDNIA 2017 ROKU | Inwestycjaleasingowa brutto | Wartość bieżącaminimalnych opłatleasingowych | Niezrealizowane przychody |
---|---|---|---|
Należności leasingowe brutto: | |||
do 1 roku | 5 518 | 5 054 | 464 |
od 1 roku do 5 lat | 8 136 | 7 580 | 556 |
powyżej 5 lat | 652 | 602 | 50 |
Razem brutto | 14 306 | 13 236 | 1 070 |
Odpisy z tytułu utraty wartości | (450) | (450) | - |
Razem netto | 13 856 | 12 786 | 1 070 |
WARTOŚĆ KWOT INWESTYCJI LEASINGOWYCH BRUTTO ORAZ MINIMALNYCH OPŁAT LEASINGOWYCH NALEŻNYCH NA 31 GRUDNIA 2016 ROKU | Inwestycjaleasingowa brutto | Wartość bieżącaminimalnych opłatleasingowych | Niezrealizowane przychody |
---|---|---|---|
Należności leasingowe brutto: | |||
do 1 roku | 5 120 | 4 651 | 469 |
od 1 roku do 5 lat | 7 859 | 7 287 | 572 |
powyżej 5 lat | 710 | 648 | 62 |
Razem brutto | 13 689 | 12 586 | 1 103 |
Odpisy z tytułu utraty wartości | (447) | (447) | - |
Razem netto | 13 242 | 12 139 | 1 103 |
Na 31 grudnia 2017 roku oraz na 31 grudnia 2016 roku brak jest niegwarantowanych wartości końcowych przypadających leasingodawcy.